G5Q-14-DC22
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G5Q-14-DC22
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
POWER PCB RELAY
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
18.2 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
22VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.5 VDC
Must Release Voltage :
1.1 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max