PD10A235
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
PD10A235
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
PD10A235=RELAY, VACUUM, SPST-N
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
171.4 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
8 VDC
Must Release Voltage :
0.5 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Vacuum
Switching Voltage :
320VDC - Max