MM4XKP-DC125
Part Number:
MM4XKP-DC125
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 125V
Coil Current :
21.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
125VDC
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
100 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
60 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 15 Pin (Octal)