MM4XP-D DC100/110
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MM4XP-D DC100/110
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 110V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
22 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
7 A
Features :
Diode
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
77 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
50 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
100 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 15 Pin (Octal)