MM2XP-D-DC48
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MM2XP-D-DC48
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
41 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
7 A
Features :
Diode
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
50 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
100 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)