PRD-11AN0-240
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
PRD-11AN0-240
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 240V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
43 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
204 VAC
Must Release Voltage :
24 VAC
Operate Time :
40 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 45°C
Product Status :
Last Time Buy
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom