KUL-5A15S-120
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
KUL-5A15S-120
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)