MK2KP-UA-AC220
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MK2KP-UA-AC220
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 220V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
12 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)