R10-T1P2-115V
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
R10-T1P2-115V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY DRY CIR
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
12.8 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
115VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
86 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-55°C ~ 75°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
120VAC, 30VDC - Max