PRD-5DN0-24
Part Number:
PRD-5DN0-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 24V
Coil Current :
84 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
25 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Product Status :
Last Time Buy
Switching Voltage :
250VAC - Nom