KUP-17A55-24
Part Number:
KUP-17A55-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Coil Current :
115 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
20.4 VAC
Operating Temperature :
-45°C ~ 45°C
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)