KHX-17D11-24
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
KHX-17D11-24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 24V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37.5 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
Features :
Mounting Type :
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
13 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C