KUHP-1A51-240
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
KUHP-1A51-240
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
12 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
204 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 45°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)