PRD-3DR4-12
Part Number:
PRD-3DR4-12
Description:
POWER RELAY ASSEMBLY
Coil Current :
169 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Switching Voltage :
600VAC, 125VDC - Max