SZR-LY2-N1-AC220V
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
SZR-LY2-N1-AC220V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V
In Stock:
14
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
9.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max