MGN1A-AC24
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MGN1A-AC24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
396 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
20.4 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max