K10P-11AT1-24
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
K10P-11AT1-24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
52 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
20.4 VAC
Must Release Voltage :
2.4 VAC
Operate Time :
13 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
120VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)