PRD-7AY0-240
Part Number:
PRD-7AY0-240
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V
Coil Current :
43 mA
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
25 A
Must Operate Voltage :
204 VAC
Must Release Voltage :
24 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 45°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
240VAC - Nom