PRD-3DG0-24
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
PRD-3DG0-24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
84 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
40 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Product Status :
Last Time Buy
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Nom