R15-1014-23-3120
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
R15-1014-23-3120
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 120V
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
52.2 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
12 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 14 Pin