K10P-11DT5-36
Part Number:
K10P-11DT5-36
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 36V
Coil Current :
25 mA
Coil Voltage :
36VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
27 VDC
Must Release Voltage :
3.6 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Switching Voltage :
120VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)