R15-2012-23-1220-WTL
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
R15-2012-23-1220-WTL
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
5.9 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
176 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
18 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
7 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)