RUC-2013-26-5120-K
Part Number:
RUC-2013-26-5120-K
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 120V
Coil Current :
62.8 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Test Button
Must Operate Voltage :
96 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Switching Voltage :
440VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin