PIR3-120AC-00LV
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
PIR3-120AC-00LV
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
31.8 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 24VDC - Max