RUC-2022-26-1110-L
Part Number:
RUC-2022-26-1110-L
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 16A 110V
Coil Current :
12 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Lighted Indicator
Must Operate Voltage :
88 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
440VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 6 Pin