PIR6W-1PS-36VDC-R
Part Number:
PIR6W-1PS-36VDC-R
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 36V
Coil Current :
8.3 mA
Coil Voltage :
36VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
6 A
Must Operate Voltage :
28.8 VDC
Must Release Voltage :
3.6 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC, 250VDC - Max