RUC-2012-26-1110-K
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
RUC-2012-26-1110-K
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 110V
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
12 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
88 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin