PIR2-024DC-00LD
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
PIR2-024DC-00LD
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
12 A
Features :
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 24VDC - Max