56.32.9.024.0000T
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Part Number:
56.32.9.024.0000T
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
IND. PLUG-IN RELAY, DPDT 12A, 24
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
40 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
12 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
8 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)