PIR6WB-1PS-24VDC-R
Part Number:
PIR6WB-1PS-24VDC-R
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
12.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC, 250VDC - Max