KUP-11AE5-24
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
KUP-11AE5-24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURP
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
50.8 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)