58.P4.8.230.0060SPA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Part Number:
58.P4.8.230.0060SPA
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
MASTERIN INTERFACE MODULE, 4PDT
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
230VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
7 A
Features :
Lighted Indicator, Varistor
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
184 VAC
Must Release Voltage :
46 VAC
Operate Time :
11 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max