4C.P1.9.024.5050SPA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Part Number:
4C.P1.9.024.5050SPA
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
20 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Diode, Lighted Indicator
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
17.5 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
12 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC - Max