46.52.9.024.5000T
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Part Number:
46.52.9.024.5000T
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
20 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
17.5 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)