MY4-DC48-EL
Part Number:
MY4-DC48-EL
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 48V
Coil Current :
18.8 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max