58.32.8.024.0060SPA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Part Number:
58.32.8.024.0060SPA
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
INTERFACE MODULE, DPDT 10A, 24V
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
53 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Varistor
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
4.8 VAC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC - Max