KUMP-11D18-110
Part Number:
KUMP-11D18-110
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 110V
Coil Current :
11 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)