LY3-0-DC48
Part Number:
LY3-0-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Coil Current :
28.2 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max