MY4-02-AC100/110
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MY4-02-AC100/110
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
88 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max