RP424F12
Part Number:
RP424F12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Coil Current :
114.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
400VAC - Max