PT380220
Part Number:
PT380220
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V
Coil Current :
3.4 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
220VDC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
10 A
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
165 VDC
Must Release Voltage :
22 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
400VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)