PT580110
Part Number:
PT580110
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 110V
Coil Current :
6.8 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Mechanical Indicator, Test Button
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)