MY4I5 AC110/120
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MY4I5 AC110/120
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
8.4 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max