PT370220
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
PT370220
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
3.4 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
165 VDC
Must Release Voltage :
22 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)