AZ2701-2A-48A
Part Number:
AZ2701-2A-48A
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
40 mA
Coil Voltage :
48VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
38.4 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)