G4W-2214P-US-HP-DC18
Part Number:
G4W-2214P-US-HP-DC18
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 18V
Coil Current :
44.4 mA
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
14.4 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max