AZ2701-1A-220ATF
Part Number:
AZ2701-1A-220ATF
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)