AZ2705-1A-220A
Part Number:
AZ2705-1A-220A
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
277VAC, 150VDC - Max