AZ2702-1A-120AE
Part Number:
AZ2702-1A-120AE
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
23 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
18 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)