AZ2700-1A-120A
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ2700-1A-120A
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
30A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
23 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
18 VAC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)